
Wanha Kylätori on kesäisen Kustavin sydän.
Kylätori on tarjonnut meille kustavilaisille, kesäkustavilaisille sekä satunnaisille matkailijoille tunnelmallisen ja viihtyisän kohtaamispaikan. Tori on tuonut kylälle elämää ja tapahtumia.
Torilla tavataan tuttuja, sieltä haetaan paikalliset herkut, leivonnaiset, marjat ja vihannekset. Pikku putiikeista löytyy käsityöläisten taidonnäytteitä, ja aittojen kätköistä saattaa tehdä löytöjä. Myös kirppispöytien äärellä moni tekee kivoja ostoksia. Tänä kesänä myös gallerioihin pystytettiin upeita taide-, ikoni-, ja keramiikkanäyttelyitä.
Syyskauden päättäjäiset tulevana lauantaina 30.8. klo 10-15. Antti viihdyttää torikansaa musiikillaan, tule pistämään vaikka jalalla koreasti musiikin tahdissa.
Kiitos kuluneesta kesästä, tori hiljenee, mutta vain hetkeksi.
Marraskuussa tapaamme Mörk Ö-markkinoiden merkeissä lauantaina 8.11. ja joulumarkkinat järjestetään lauantaina 29.11.
Liiterikahvila avoinna molempina päivinä, kahvia ja leivonnaisia myynnissä.
TERVETULOA TORILLE! (Vähämaankuja 2, Kustavi)
Varaa oma myyntipaikkasi ajoissa toritoimikunnalta puh.040 5897 149