Kesäkulkurit on Läntisen tanssin aluekeskuksen taidelähtöisiin palveluihin ja kulttuurihyvinvointiin liittyvä esitys- ja työpajakokonaisuus, joka kiertää Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa kesäkuussa. Tänä vuonna Kesäkulkureina reissaavat Maiju Tiuraniemi ja Riikka Voutilainen. He ovat Läntinen tanssin aluekeskuksen tanssi- ja sirkustaiteilijoita.
Kesän 2025 teos on nimeltään Kesäkulkurit ja kieppuva kapsäkki. Kyseessä on koko perheen yllätyksellinen tanssiteos, jossa yhdistyvät nykytanssi, sirkustaide ja mukaansatempaava musiikki. Yleisön kanssa vuorovaikutuksessa syntyvät esitykset ovat uniikkeja ja leikillisiä kokonaisuuksia, joissa musiikki raikaa, tanssijalka vipattaa ja kapsäkin vanhat tavarat saavat uusia merkityksiä tanssivien kulkureiden käsissä. Esityksen kesto on noin 15 minuuttia. Vapaa pääsy.
Tule katsomaan, miten Kapsäkin vanhat tavarat saavat uusia merkityksiä tanssivien kulkureiden käsissä!
Esityksen yhteydessä on mahdollisuus osallistua esityksen teemaan liittyvään työpajaan. Työpajan kesto on n. 30 minuuttia. Kaikki ovat tervetulleita työpajaan eikä etukäteen tarvitse varustautua tai osata mitään.
Lue lisää Kesäkulkureista: https://l-tanssi.fi/taidelahtoiset-palvelut-ja-kulttuurihyvinvointi/kesakulkurit/
Katso lisätietoja Kunnantalon Kustavi-päivästä: https://kustavi.fi/tapahtuma/kunnantalon-kustavi-paiva-pe-6-6-klo-13-15/
Kuva: Rosa Huuska